W ostatnim poście dostaliście odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania. Myślę, że takie posty mogą pojawiać się cyklicznie, tak więc zachęcamy do aktywnego obserwowania naszych instagramów i zadawania pytań. 
Dziś natomiast przedstawię Wam 5 PODSTAWOWYCH zasad psiej fotografii. 

Zanim jednak przejdziemy do sedna, pare słów wstępu. Pamiętajcie, że są to zasady ustalone na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z psami i w ich fotografowaniu. Nie wszyscy muszą się z nimi zgadzać, bo każdy z nas przeszedł przez inną drogę i opracował sobie inny system, który ułatwił mu pracę.
Myślę jednak, że te, które wymienię, są uniwersalną podstawą do rozpoczęcia przygody z psią fotografią.

1. PERSPEKTYWA MA ZNACZENIE

Fotografując psy, staramy się zejść do jak najniższego poziomu. Niejednokrotnie możecie na grupowych fotospacerach spotkać typ fotografów, leżących w losywch miejsacch na zimnej ziemii. 😂 Taka pesrspektywa pozwala nam ukazać psa w korzystnej jego wersji, ze zniwelowaniem zniekształceń, jednak to już zależy od używanej przez nas ogniskowej.
Inaczej ma się to do fotografii eksterierowej, gdzie pies musi być pokazany najlepiej. W tym przypadku musimy robić zdjęcia nieco wyżej.

*pamiętajcie jednak, że zasady są po to aby je łamać! Nie musicie się ściśle trzymać tej perspektywy, eksperymentujcie!*

2. ZAWSZE MIEJ SMACZNEGO ASA W RĘKAWIE 

Psiaki jak i ludzie, są interesowni i  za darmo pracować nie chcą! Pamiętaj, aby zawsze planując sesje, mieć pełną kiszeń smakołyków czy zabawek, które pies uwielbia. Zależy nam, aby pies był zrelaksowany podczas zdjęć i czuł się swobodnie. Zestresowany pies nie wygląda dobrze na zdjęciach. Za pomocą nagród jesteśmy w stanie wzmocnić psa i upewnić, że to co robił jest super!

3. OBSERWUJ ZACHOWANIE PSA

Obserwacja zachowania psa podczas sesji jest naszym obowiązkiem. Pracując z psami, musimy znać jego mowę ciała i komunikaty, które nam wysyła. Warto się w tej kwestii dokształcić, jak pies pokazuje nam, że dana sytuacja jest dla niego za trudna, że potrzebuje zmniejszyć wymagania, zmienić miejsce czy odpuścić powtarzaną już x razy sztuczkę, która wciąż nie wychodzi. Jeśli będziemy potrafili odpowiednio odczytać wysyłane przez psa sygnały i będziemy na nie odpowiadać okazując mu pomoc i wyjście z danej sytuacji, zyskamy jego zaufanie, które jest ważne nie tylko w pracy, ale i w życiu z psem! 😀

4. OSTRE OKO KLUCZEM DO PRZYCIĄGNIĘCIA UWAGI

 

Fotografując nie tylko psy, ale też ludzi, zawsze staramy się robić zdjęcie tak, aby oko modela przyciągało uwagę odbiorcy. 
Aby oko było mocnym punktem, które przyciąga wzrok odbiorcy musi być OSTRE.   Ważną kwestią w jest też odbicie światła/nieba w oku aby powstał swego rodzaju blik, który nada głębi, a w przypadku psów z ciemnymi oczami, sprawi, że na zdjęciu będziemy widziec coś więcej, niż dwie czarne dziury.

5. TRYB SERYJNY

Nawet najlepiej wyszkolone psy, potrafią być czasem nieprzewidywalne. Warto jest mieć w aparacie włączony tryb seryjny, który pozwoli nam na złapanie szybkich momentów, kiedy np. psiak uroczo spojrzy w stronę właściciela, obliże się czy też zacznie biec w naszą stronę. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę oraz będziemy mieć pewność, że nie przegapimy żadnego super ujęcia, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim refleksem 📸

Powyższe zasady pomogą Wam wejść świadomie w piękną przygodę, jaką jest psia fotografia. Są to totalne podstawy ale bardzo pomocne i dzięki nim będziesz lepszym fotografem już na starcie. Zaglądnij też do poprzednich artykułów, które z pewnością pomogą Ci rozwijać się w tej dziedzinie! 

Bartek Cisek

Bartek Cisek

Redaktor

Od 2015 roku zajmuje się fotografią. Chwilę przed fotografią, bo w 2013 r. zaczął pracę z  pierwszym psem. Łączy obie te pasje i tym samym zajmuje się od dobrych kilku lat fotografią psów.

Prywatnie, od ponad dwóch lat posiada już dwa psy. Jeden to 10. Letni Cocker spaniel Bruno. Drugi, to 2.5 letni Border Collie Bounty. Od roku są czynnymi zawodnikami dogfrisbee. Przygotowują się również do startu w Obediencie, czyli sportowym posłuszeństwie.