Jakiś czas temu na Instagramie zapytałem Was o Wasze najwieksze problemy w fotografii psów. Padło wiele ciekawych odpowiedzi, na które postaram się odpowiedzieć w najbliższych wpisach, jednak dzisiaj na tapetę weźmiemy bardzo ważny dla mnie temat – przebarwienia na siersci i sposoby na ich pozbycie.
W obróbce zdjęć zawsze staram się dbać o to, aby czarna siersc była czarna, szara (blue) była szara, biała sierść była jak po wypraniu w Pervolu! Kładę duży nacisk aby na sierści nie występowały przebarwienia, bowiem jest to dość powszechne. Poniżej pokażę Ci 3 najprostsze sposoby na usunięcie przebarwień z siersci!
1. PO PROSTU HSL
SEkcja HSL, bądź mieszalnik kolorów to jedna z pierwszych korekt jakie dokonuję wywołując rawa. Najczęściej jest ona wystarczająca i nie wymaga dalszej ingerencji w fotografię i odcień sierści. w przypadku tej fotografii potrzebowałem ściągnąć niebieski zafarb z czerni psa. Fotografując psy o innym kolorze, możesz posłużyć się narzędziem zaznaczonym na zielono, najechać na przebarwiony obszar siersci i trzymając lewy przycisk myszki przesuwać w lewo – program samodzielnie wybierze jakich sówaków ma użyć aby zmniejszyć nasycenie danego koloru.
2. GĄBKA W PHOTOSHOPIE
Gąbka zmniejszająca nasycenie to chyba najprostsze z możliwych narzędzi do tego typu pracy. Stwórz nową warstwe tła, a następnie wybierz z paska narzędzi po lewej stronie gąbkę i upewnij się, że w górnym pasku masz zaznaczony tryb „zmniejsz nasycenie”, a przepływ ustaw na około 10%. Teraz nie pozostało Ci nic innego, jak malować na przebarwionym miejscu tak długo, jak tylko potrzebujesz. Ta metoda ma taką zaletę, że pracujemy selektywnie, tylko w miejscu, w którym nałożymy korektę.
3. BARWA/NASYCENIE
Ostatnim sposobem, pozwalającym działać równie selektywnie jest BARWA/NASYCENIE. Znajdziesz je po prawej stronie w zakładce DOPASOWANIA. Utworzy się wówczas osobna warstwa. Kliknij w dłoń obok napisu „ORYGINAŁ”, a następnie wyznacz programowi, na jakim kolorze chcesz działać na zdjęciu. Teraz pozostało Ci zmniejszyć nasycenie dopasowując parametry do danego zdjęcia. Mi dodatkowo zdarza się często bawić się suwakiem JASNOŚĆ.
Dzięki utworzonej nowej warstwie, możesz selektywnie pracować tylko na danym obszarze poprzez wymaskowanie całej reszty z obszaru działania!
Bartek Cisek
Redaktor
Od 2015 roku zajmuje się fotografią. Chwilę przed fotografią, bo w 2013 r. zaczął pracę z pierwszym psem. Łączy obie te pasje i tym samym zajmuje się od dobrych kilku lat fotografią psów.
Prywatnie, od ponad dwóch lat posiada już dwa psy. Jeden to 10. Letni Cocker spaniel Bruno. Drugi, to 2.5 letni Border Collie Bounty. Od roku są czynnymi zawodnikami dogfrisbee. Przygotowują się również do startu w Obediencie, czyli sportowym posłuszeństwie.