Sportowe portrety to nic innego, jak zaplanowane ujęcia w akcji. Każdy kadr jest przemyślany i ustalony przed wykonaniem. Ta forma sportowych ujęć jest dużo łatwiejsza w wykonaniu oraz finalnie efektowniejsza od reportażu. 

KORZYSTAJ Z NATURALNYCH EFEKTÓW SPECJALNYCH

Moje ulubione sportowe kadry zostały wykonane na świeżo wysypanym piasku, który dal niesamowity efekt w połączeniu z pieskami dynamicznie pobierającymi drewniany aport. 

Warto wykorzystywać tego typu efekty, bo zdjęcia wyjdą niesamowicie. Inne możliwości to na przykład:

  • wykorzystanie kałuży i akwenów wodnych (pies w biegu przez kałuże, wskakiwanie do wody i inne akrobacje),
  • wykorzystanie liści leżących na ziemi w połączeniu z szybkim biegiem, podbieraniem aportu czy szybkiego zatrzymania psa.

 

KRÓTKI CZAS NAŚWIETLANIA

Zadbaj o możliwie krótki czas naświetlania. Psy są bardzo dynamiczne, przez co nawet w portretach najczęściej stosuję czas od 1/500s.

Sportowe ujęcia potrzebują minimum trzy razy krótszy czas, aby zamroźić szybki ruch psa. W zależności od ilości światła, u mnie ten czas zaczyna się od 1/1500s i krócej. Pozostałe parametry dobieram w zależności od panujących warunków.

Zasada jest prosta im krótszy czas naświetlania tym zdjęcie robi się krócej co pozwala nam zamrozić ruch na zdjęciu.

Jak zauważyliście, ostrość ustawiam na aporcie i przymykam przysłone – to nawyk nabyty z czasów fotografowania Canonem 1200d, gdzie autofocus nie grzeszył prędkością.

To świetny pomysł, jeśli fotografujecie obiekt, który porusza sie równolegle do aparatu. Dzięki domkniętej przysłonie, pies aż tak nie wypadnie nam z płaszczyzny ostrości i będzie nadal ostry.

ŚLEDZĄCY AUTOFOCUS

Jeżeli Twój aparat dobrze radzi sobie ze śledzeniem ruchu to możesz wykorzystać również śledzący tryb autofocus-a. W Canonie jest on nazwany AI Servo.

Podczas fotografowania wybieram zazwyczaj jeden, poszerzony punkt (tak jak na zdjęciu powyżej) i nakierowuję go na psa i robię serię zdjęć.

Michał wykonał w ten sposób zdjęcie Mejz przeskakującej przez powalone drzewo:

1/800s |f/2.8 | ISO: 1250 | 200mm

TRYB SERYJNY

Warto również włączyć tryb seryjny, który pozwoli nam zrobić wiele zdjęć w ruchu a finalnie wybrać jedno, najlepsze ujęcie. Ta możliwość znacząco ułatwia nam fotografowanie ponieważ nie musimy wstrzelić się z jednym zdjęciem.

Robimy serię zdjęć i mamy duże większe prawdopodobieństwo, że zrobimy dokładnie takie ujęcie jak zaplanowaliśmy.

Zanim jednak zrobimy serię zdjęć koniecznie trzeba przemyśleć wizję zdjęcia i to jak chcemy uchwycić psa. Pomoże nam to zrobić dużo lepsze zdjęcie

 

PODSUMOWANIE

Fotografowanie psa w ruchu to dla wielu osób najtrudniejsze zadanie. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że tak właśnie jest.

Jednak kiedy podejdziemy do tego w sposób przemyślany i zaplanowany a dodatkowo wykorzystamy powyższe porady całość przyjedzie nam o wiele łatwiej.

Poza tym, wraz z każdą kolejną sesję będzie tylko lepiej. Zatem nie pozostaje nic innego jak brać aparat do ręki i wyruszyć na sesję z naszym pupilem.

Powodzenia!

Odpowiednie przygotowanie do psiej sesji zdjęciowej to podstawa! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw kart PDF, które pomogą Ci tak zaplanować sesję, żeby efekty wręcz przerosył Twoje oczekiwania!

Podaj maila, na którego wyślę Ci karty już teraz 🙂 

POTWIERDZENIE

 

Bartek Cisek

Bartek Cisek

Redaktor

Od 2015 roku zajmuje się fotografią. Chwilę przed fotografią, bo w 2013 r. zaczął pracę z  pierwszym psem. Łączy obie te pasje i tym samym zajmuje się od dobrych kilku lat fotografią psów.

Prywatnie, od ponad dwóch lat posiada już dwa psy. Jeden to 10. Letni Cocker spaniel Bruno. Drugi, to 2.5 letni Border Collie Bounty. Od roku są czynnymi zawodnikami dogfrisbee. Przygotowują się również do startu w Obediencie, czyli sportowym posłuszeństwie.