Fotografia psów to temat rzeka. Wszyscy, którzy wejdą głębiej w to, jak powstają te fotogafie, którzy obejrzą pracę fotografa w tej specjalizacji z boku stwierdzają, że wolą zostać w swojej odnodze. Wielu jest jednak ludzi, którzy chcą próbować z tą dziedziną, głownie ze względu na swojego psiaka – z czasem bardzo często się to rozrasta! Z dzisiejszego postu dowiesz się, od czego zacząć tę piękną, ale trudną odnogę fotografii.
Najważniejszym i najczęściej powtarzanym przez Was aspektem, który jest podstawą rozwoju w KAŻDEJ dziedzinie fotografii jest CIERPLIWOŚĆ. Nawet nie wiecie, jak miło się czytało powtarzające się Wasze odpowiedzi w naklejce na Instagramie. Cieszę się, że tak wielu fotografów ma tego świadomość. Pracując ze zwierzętami – to najważniejsza cecha, jaką musi posiadać psi fotograf. Drugą, równie ważną jest wyrozumiałość i umiejętność odpuszczenia. To tylko zwierzęta i tak jak my mogą mieć gorszy dzień.
Drugi równie często powtarzany aspekt w Waszych odpowiedziach, z którym również się zgadzam i podpisuję rękami i nogami to ROZWÓJ. W internecie znajdziecie mnóstwo filmów i poradników jak uczyć się obróbki, jak tworzyć jeszcze lepszy, wymarzony klimat na zdjęciach o którym marzycie. Jest tego cała masa, jednak trzeba duuużo szukać, a wiele z nich jest w języku Angielskim, co może być dla niektórych problemem. Dziś jest ostatni moment aby móc dołączyć do KURSÓW OBRÓBKI FOTOBLYSK. Osobiście sam skorzystałem jakiś czas temu z tego rozwiązania i przyznam, że to był game changer. Myślałem, że już wiele wiem z photoshopa, jednak jak się okazało, nic nie wiedziałem 😂 Kursy i szkolenia to o wiele ważniejszy aspekt w rozwoju, niż kupowanie coraz to nowego sprzętu.
Na sam koniec pozostawiłem to, na czym wszyscy się skupiają, co uważam za błędne. SPRZĘT. Wielu fotografów zaczyna swoją przygodę od narzekania na ograniczenia sprzętowe, na to że nie mają tego aparatu, który wyszedł w bieżącym roku czy też najszybszego teleobiektywu. Ja kiedy zaczynałem, miałem do dyspozycji najbardziej amatorską z możliwych lustrzanek i do tego ciągle zbierałem na obiektywy. Z najtańszym możliwym sprzętem z powodzeniem wykonywałem sportowe kadry, wiele ciekawych portretów czy też niebanalnych sesji. To co Cię ogranicza, to Twoja wyobrażnia i umiejętność kombinowania. Nie skupiaj się na tym, czego Twój sprzęt nie ma, a na tym jak możesz to zastąpić, aby wykonać zamierzony kadr.
Z mniej ważnych ale powtarzanych często odpowiedzi na Instagramie było również uzbrojenie w smaczki, bo wiadomo że psiak za darmo pracował nie będzie. Umiejętne kadrowanie, czyli taką podstawą do korzystnego wykonania zdjęcia psa jest fotografowanie z poziomu oczu psa. Niemniej ważne są również tutaj umiejętności, jakie pies posiada. Warto jest aby był podstawowo posłuszny i kontrolowalny.
Bartek Cisek
Redaktor
Od 2015 roku zajmuje się fotografią. Chwilę przed fotografią, bo w 2013 r. zaczął pracę z pierwszym psem. Łączy obie te pasje i tym samym zajmuje się od dobrych kilku lat fotografią psów.
Prywatnie, od ponad dwóch lat posiada już dwa psy. Jeden to 10. Letni Cocker spaniel Bruno. Drugi, to 2.5 letni Border Collie Bounty. Od roku są czynnymi zawodnikami dogfrisbee. Przygotowują się również do startu w Obediencie, czyli sportowym posłuszeństwie.