Bardzo często zadajecie nam pytania dotyczące psiej fotografii. Jest kilka z nich, które pojawiają się bardzo często. W tym artykule szczegółowo na nie odpowiem. Miłego czytania! 

JAKI OBIEKTYW WYBRAĆ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wykorzystujemy różne obiektywy do różnych ujęć.

Jeżeli chcesz uchwycić psa z większej odległości to wykorzystaj np. obiektyw typu 70-200mm lub jeżeli masz możliwość to nawet dłuższy.

Jeżeli natomiast Twój pies nie pozwala Ci się oddalić i podąża blisko Ciebie to lepiej wykorzystać krótszą ogniskową, np. 35mm lub 50mm.

Osobiście uważam, że warto mieć możliwość wykonania zdjęcia zarówno z bliska jak i większych odległości. Dwa obiektywy do różnych zastosowań sprawdzą się idealnie.

JAK UCHWYCIĆ PSA W RUCHU

Wiele osób zadaje takie pytanie. Jest kilka czynników, które mają wpływ na dobre zdjęcia w ruchu. 

 

CZAS NAŚWIETLANIA

Przede wszystkim musimy wykorzystać krótki czas naświetlania. Czyli aparat musi wykonać zdjęcie w bardzo krótkim czasie i dzięki temu zamrozić ruch.

Publikując zdjęcia z parametrami na profilu the.mejz dostaję pytania „dlaczego użyłeś wyższego ISO mimo, że czas był tak krtóki”. Właśnie dlatego, że o wiele ważniejsze jest dla mnie ostre zdjęcie, zamrożony ruch niż ewentualny szum, który może wystąpić na zdjęciu. 

 

AUTOFOCUS

Do zdjęć w ruchu wykorzystuję przede wszystkim śledzący ruch AF (AI Servo w Canonie). Dzięki temu mogę podążać za psem a aparat utrzymuje na nim ostrość.

 

TRYB SERYJNY

Drugą kwestią jest tryb seryjny. Podczas psiej sesji zazwyczaj mam włączony ten tryb, żeby w każdej chwil mieć możliwość wykonania serii zdjęć i wybrania tego najlepszego ujęcia.

MÓJ PIES NIE LUBI ZDJĘĆ

Trzeba się przede wszystkim zastanowić dlaczego tak jest. Być może Twój pies źle utożsamia aparat, bo sesja kojarzy mu się z nudą. 

Dlatego trzeba przede wszystkim zbudować pozytywne skojarzenia z aparatem. 

U nas wygląda to tak, że ustawiam Mejz, robię jej kilka zdjęć i bawię się z nią jej ulubioną zabawką. 

Dzięki temu całość traktuje jako super zabawę a nie monotonne męczarnie.

JAK USTAWIĆ APARAT DO PSICH ZDJĘĆ

Jak wspominałem powyżej, ważne są następujące czynniki:

  • krótki czas naświetlania w celu zamrożenia ruchu,
  • śledzący tryb AF, który pomoże utrzymać ostrość na psie,
  • tryb seryjny, który pomoże Ci uchwycić idealny moment,
  • osobiście stosuję niskie wartości przysłony, żeby rozmyć tło i dzięki temu odseparować od niego psa.

 

To najważniejsze czynniki, które pomogą Ci zrobić lepsze zdjęcie. 

JAK OBRABIAĆ PSIE ZDJĘCIA?

To zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać na zdjęciu. Przede wszystkim warto mieć swój styl i się go trzymać. Dzięki temu zachowujemy spójność naszych sesji.

Jednak są różne metody obróbki, możemy decydować się np. na obróbkę w stylu rustykalnym, bajkowym (dreamy), vintage czy naturalnym. 

Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak ja to robię to zapraszam Cię na film, w którym prezentowałem przykładową obróbkę:

OBRÓBKA PSIEGO ZDJĘCIA – PORADNIK LIGHTROOM & PHOTOSHOP

PODSUMOWANIE

To najczęściej zadawane przez Was pytania. Jeżeli macie dodatkowe to koniecznie dajcie znać o nich w komentarzach pod tym artykułem. 

Powodzenia na sesjach,
Michał.

Michał Kula

Michał Kula

Założyciel i Redaktor Naczelny

Od niemal 10 lat fotograf z zawodu oraz pasji. Prowadzi bloga fotograficznego i kanał na YouTube FotoBlysk.com poświęcony fotografii.

Dzieli się z Widzami wiedzą i inspiracją z zakresu fotografowania. Do tego czasu w jego kursach wzięło udział już ponad 2500 osób a kanał subskrybuje 70 000 pasjonatów fotografii.
Od pewnego czasu szczęśliwie dzieli życie z Mejz – suczką rasy Border Collie, która rozbudziła w nim pasję do psiej fotografii oraz wspólnych treningów.